Uygulamalardaki dikkat edilecek bazı konular?

ince doğal taş uygulamada dikkat edilecek hususlar

İnce Doğal Taş Ltd.Şti.

İnce taş uygulaması

aslında çok kolay ve el becerisi olan bir kişinin yapabileceği bir uygulamadır fakat tabiki iyi bir seramik uygulama ustası yapmasını tavsiye ederiz. 

ince taş cephe uygulaması hakkında bir kaç önemli noktadan bahsedersek birincisi yapıştırıcıyı ince taşın arkasına sürmeden ve yapıştırmadan önce zemin kontrolü yapmak ve taşı yapıştıracağımız yerekoyup bakmak gerekmektedir. İnce taş'ın yapışacağı cephenin rutubetsiz ve sıvasının sağlam olması önemlidir diğer türlü olması durumunda ince taş tam yapışmaz veya sıva kalkması yaşayabiliriz.

ince taş önce yapışacak zemine koyulmalıdır ve alıştırma yapılmalıdır kesilecek bir yer varsa tam bir ölçü alınıp

ince taşın üzerinde kurşun kalemle çizilmelidir.çizime göre sac makası veya diğer kesim aleti ile kesilmelidir.Daha sonra tekrar alıştırması yapılıp uygunsa taşın arkasına yapıştırıcı sürülüp yapıştırılabilir.

Köşe birleşimlerindede ilk köşe 1-2 mm fazla kesilmeli ve yapıştırılmalı ,yapıştıktan sonra zımpara ile duvar hizasına kadar zımparalanmalıdır.Daha sonra diğer ince taş yine tam veya 1-2mm fazla gelecek şekilde yapıştırılmalıdır.Bu ince taş diğer taşın kenar görüntüsünü kapatacak şekilde yapıştırılmalıdır ve fazlalıklar yine zımpara ile alınmalıdır.Böylelikle köşede sadece bir çizgi görebilirsiniz.

Ayrıca uygulama derzli olabilir fakat bu taşlara mutlaka koruyucu sürülmeli ve derz aralıkları doldurulduktan sonra fazla beklemeden hemen nemli süngerle silinmelidir.Ayrıca ince taş derz boşlukları tahmini bırakılmalıdır ,derz artısı kullanımı mümkün olmamaktadır 

ince taş

koruyucu uygulamadan önce sürülüp güneşte kuruması beklenmelidir.Koruyucu sünger ile sürülebilir.